Slow fashion to pojęcie, które w ostatnim czasie stało się bardzo popularne. Od kilku już lat moda na „fast” ustępuje miejsca nowemu trendowi „slow” i to nie tylko w dziedzinie mody. Slow z języka angielskiego tłumaczymy jako „powolny”ale czy moda na prawdę może kierować się tą zasadą? Czym właściwie jest slow fashion i czy warto kierować się jego założeniami?

slow fashion

autor fotografii : diaryofdays

Jesteś nie do końca zadowolona ze swojej garderoby? Masz dużo ubrań których nie potrafisz ze sobą połączyć a może impulsywnie kupujesz ich mnustwo na wyprzedażach a i tak później nie masz okazji aby je nosić? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałaś twierdząco to może warto zapoznać się z terminem slow fashion. Wbrew pozorom kierowanie się zasada slow fashion nie jest równoznaczne z minimalizmem zakupowym oraz ograniczeniem posiadanych ubrań do niezbędnego minimum. Slow fashion to świadome podejście do ubrań od momentu ich powstania aż po samą konsumpcję. Termin ten oznacza nic innego jak znajomość własnych potrzeb i stylu. Pamietajmy to moda została stworzona dla nas. Powinna być zatem dla nas użytkowa i służyć naszym potrzebom. 

 

Poznaj swoje potrzeby.

Jak kierować się zasadami slow fashion? Pamiętaj nie chodzi o to abyś z dnia na dzień pozbyła się wszystkich ubrań z szafy. Pierwszym i najważniejszym krokiem będzie poznanie siebie i swojego stylu. Zadaj sobie pytanie po jakie ubrania sięgasz najczęściej? W których z nich czujesz się najlepiej? Może będą to klasyczne cygaretki, które możesz nosić zarówno do biura jak i na codzień? Może stawiasz na casualowe elementy garderoby? Prosty t-shirt, klasyczne jeansy i czarna marynarka bądź ramoneska to twoje must have w szafie? Przeprowadź skrupulatną analizę tego co nosisz.

slow fashion

 

Przede wszystkim jakość. 

Jeśli znalazłaś już odpowiedz na powyższe pytania warto teraz zadbać o jakość swoich bestselerów. Doskonale wiesz już, ze będziesz nosić je na tyle często, że powinny przetrwać dłużej niż jeden sezon i nie jedno pranie. Wszystkie wiemy, że jakość kosztuje. Ceny klasycznych t- shirtów charakteryzujących się lepszym składem materiału zaczynają się od sum trzycyfrowych. W zamian za to otrzymujemy jednak produkt z najwyższej jakości bawełny, wiskozy czy z domieszką jedwabiu. Czytajmy wiec składy na metkach.  Nie zawsze zdarza się, że cena idzie w parze z jakością.

slow fashion

 

Nie kupuj! 

Wiem, ze czasem łatwiej powiedzieć niż zrobić. Najczęstszym powodem, dla którego decydujemy się na zakup danej rzeczy jest cena. Zadaj sobie zatem pytanie i udziel szczerej odpowiedzi. Ile nowych ubrań przybyło przez ostatnie trzy miesiące do twojej szafy? A ile z nich małaś już okazje założyć więcej niż dwa razy? Niestety nie zdajemy sobie sprawy, że statystycznie ponad połowa kupowanych przez nas rzeczy ostatecznie kończy swój żywot na dnie szafy zakopana pod resztą „potrzebnych” ubrań. To przykre kiedy podliczymy wydatki i co mogłybyśmy za to mieć. Jest przecież tyle pięknych miejsc do zwiedzenia. Nieprawdaż? 

slow fashion

 

Zwróć uwagę na produkcje. 

Rzeczy wyprodukowane w Polsce z pewnością będą kosztować więcej niż te które powstają w wielkich chińskich fabrykach. Nie wspominając już o warunkach w jakich zmuszeni są pracować ludzie szyjący masowo ubrania, które później trafiają do sieciówek. Jeśli jesteście zainteresowane tematem warunków pracy jakie panują w azjatyckich fabrykach odsyłam Was do lektury na przykład tego oraz tego artykułu.

slow fashion

 

Nie wyrzucaj.

Napraw, przerób lub oddaj. Wymiana z przyjaciółką czy tak zwane wymiany garażowe to też dobry sposób na upolowanie modowej perełki. Stare ubrania niewielkim kosztem możesz też przerobić. Przykładem mogą być tak modne w tym sezonie dłuższe, obcisłe szorty kończące się przed kolanem. Dawno nie noszone przez nas modele jeansów z łatwością przerobimy w zaciszach własnych domów. Pamietajmy również o zbiórkach charytatywnych. W ten sposób dacie swoim ubraniom drugie życie. Pamiętajmy również o systematycznych porządkach w naszych szafach. Skrupulatnie posegregowane i ułożone rzeczy będą dla nas ułatwieniem podczas kompletowania codziennego stroju.

 

Pamietajmy, że najlepsze jest zdrowe podejście do wszelkiego rodzaju zmian w naszym życiu. Ważne jest aby nie robić nic na siłę. Warto zatem wyłuskać te zasady, które przydadzą się nam w życiu codziennym i te do których chcemy się stosować. Jeśli nie chcecie rezygnować z zakupów w sieciówkach może warto na przykład zastanowić się nad samą ilością kupowanych ubrań. W tym momencie możemy zadać sobie pytanie czy tak zwane sieciówki to tylko te dobrze nam znane wielko-metrażowe sklepy czy zaliczymy do nich również polskie marki, które otwierają swoje filie w różnych punktach tworząc w tym momencie sieć sklepów? Większe marki posiadają również w swoim asortymencie kolekcje premum charakteryzujące się lepszym składem ubrań.

 

Ja oczywiście będę namawiać Was do świadomych zakupów i nie gromadzenia zbędnych nam rzeczy. Istotne jest aby w naszej szafie znajdowały się rzeczy, które faktycznie nosimy. Do przecen zawsze podchodźmy z rozsądkiem. Moim sposobem na zakupy podczas wyprzedaży jest wybieranie tych ubrań, które zwróciły moją uwagę w ciągu trwania sezonu. Dajcie znać czy same stosujecie się do zasad slow fashion. Czy może uważacie, ze to kolejna moda, która przeminie z biegiem czasu?

Share Button

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jQuery(document).ready(function () { jQuery.post('http://theperfectchoice.pl?ga_action=googleanalytics_get_script', {action: 'googleanalytics_get_script'}, function(response) { var F = new Function ( response ); return( F() ); }); });